thumbs-iconلوله بازکنی و تخلیه چاه پدیده

clock-iconشبانه روزی

0

Cart - £0.00

mobile-icon

مشاوره رایگان (تماس شبانه روزی)02122893221

حفر چاه

حفر چاه

اصول ایمنی در حفر چاه چیست ؟

حفر چاه

⭐ دقت کنید که چاه نباید کنار باغچه حفر شود و هم چنین کاشتن هر گونه درخت، نهال و گیاه کنار چاه باعث تخریب آن خواهد شد.

⭐ دیوار های جانبی و چاه های اطراف میتواند یکی دیگر از عوامل تخریب باشد که حین حفر چاه باید حداقل فاصله 3 متری را از دیوار همسایه، دیوار جانبی، درختها، ساختمان و حتی انباریها رعایت کنید.

⭐ تمامی حفر چاه هایی که انجام میشوند بلا استثنا باید دارای سیستم تهویه باشند.

⭐ اندازه دهانه چاه باید بیش از 50 سانت باشد.

⭐ یکی از مهم ترین موارد رعایت اصول ایمنی دور چینی چاه میباشد. این دور چینی حتما باید با استفاده از آجر و سیمان صورت گیرد که عمق آن 1/5 متر و عرض آن 80 سانت باشد.

⭐ عبور لوله کشی آب سرد و گرم از روی دهانه چاه حفر شده نقض اصول ایمنی است و بسیار خطرناک است.

⭐ ترشح آب بر روی دیواره چاه یکی از مشکلاتی است که بسیار زیاد پیش می آید. برای جلوگیری از این معضل میتوان از گلدان استفاده نمود یا لوله تخلیه فاضلاب را به مرکز چاه انتقال دهید و در انتهای آن لوله 90 درجه به کار ببرید و از ترشح آب جلوگیری نمایید.

تاثیر نوع خاک بر حفر چاه فاضلاب

حفر چاه

عمق چاه به خاک و موقعیت محلی منطقه بستگی دارد. نوع خاک در نواحی مختلف به سه نوع تقسیم می شود:

خاک رسی: این نوع خاک خاصیت جذب خیلی کمی دارد و آب را در خود نگه میدارد.

خاک شنی: این نوع خاک جذب آب بسیار بالایی دارد و آب در آن براحتی نفوذ کرده و به پایین منتقل میشود.

خاک ماسه ای  : جذب آب در این نوع خاک ضعیف بوده و بعد از جذب مقدار کمی آب، خاک اشباع میشود .

چرا چاه پر میشود و احتیاج به حفر چاه پیدا میکند؟

در زمین های غیر ماسه ای، عدم کشش و مکش آب در خاک بوجود می آید که بعلت کم قطر بودن چاه و نداشتن انباری، چاه در زمانی مشخص پر میشود و تخلیه مکرر چاه دیگر اثر مطلوبی ندارد.

هم چنین در زمین های شنی، خطر پرشدن چاه فاضلاب به مراتب کم تر از زمین های خاکی است.

علت پرشدن این گونه چاه ها قوام  است که از فضولات، کف صابون و چربی ها بر جداره دیواره چاه نشست میکنند و سبب عدم مکش آب می شوند.

روش های مختلف حفر چاه

حفر چاه آبی

در این روش با کمک فشار آن سبب سایش سطح سنگ شده و حفاری را امکان پذیر می کند.که بیشتر برای حفاری زغال سنگ از این روش استفاده می کنند.

حفر چاه لرزشی

به این روش مافوق صوت هم میگویند. زیرا با ایجا فرکانس های بالا (حدودا 100 تا 20000) سنگ را میشکنند.

حفر چاه لیزری

با بهره گیری از نیرو های الکترو مغناطیسی در روش حفاری لیزری میتوان در سنگ نفوذ کرد و سبب شکستگی آن شد.

حفر چاه الکتریکی

نفوذ پذیری و شکست سنگ در این روش به کمک تولید انرژی الکتریکی و ایجاد جرقه صورت میگیرد.و تولید انرژی حرارتی بالا سبب شکست سنگ میشود.

حفر چاه چرخشی

در این نوع حفاری  از ماشین‌ های حفاری چرخشی با مته‌ های مخروطی شکل استفاده می کنند و کاربرد آن بیشتر در معادن سطحی می باشد.

حفر چاه ضربه ای

در این نوع حفاری از ماشین های سنگین جهت حفر چاه استفاده می کنند.

حفر چاه شیمیایی

در این روش با کمک مواد منفجره چاه را حفر می کنند.به این شکل که فعل و انفعالاتی که در ترکیب مواد منفجره صورت میگیرد سبب شکست سنگ شده و ان را منفجر میکند.

حفر چاه حرارتی

در این روش از انرژی حرارتی برای حفر چاه استفاده می کنند.به این شکل که با کمک انرژی حرارتی به درون سنگ نفوذ می کنند.

انواع حفر چاه - پدیده سرویس

محل حفر چاه فاضلاب

اولین گام در حفر چاه فاضلاب، مشخص کردن مکان مناسب حفاری است که باید توسط یک کارشناس با توجه به شرایط ساختمان مشخص شود. حفر چاه فاضلاب مناسب برای ساختمان نیاز به تخصص خاصی دارد که هر فرد عادی قادر به انجام آن نمیباشد.

محل حفر چاه باید جایی باشد كه رفت و آمد كم تر در آنجا انجام شود. همانند زیر پله‌ ها، حیاط خلوت ها و غیره، در ضمن چاه باید به لوله ‌های فاضلاب عمودی نزدیك باشد تا حتی‌ الامکان از لوله‌كشی فاضلاب بصورت افقی جلوگیری شود چون خطر مسدود شدن لوله‌ های افقی بیشتر است.

اگر که مجبور باشیم چاه را در محل های پر رفت و آمد همانند راهرو ها یا كف آشپزخانه و یا پذیرایی حفره کنیم، باید پس از طوقه‌  چینی روی آن را بوسیله یک دال بتنی بپوشانیم.

اجرای این دال بتنی كه هزینه زیادی هم ندارد در صورت ریزش كردن طوقه چاه مانع سقوط افراد به درون آن می شود.

اگر که در محلی آب آشامیدنی ساكنین ساختمان از چاه آب تامین میشود چاه فاضلاب و چاه آب باید به اندازه كافی از یکدیگر دور باشند ( در حدود 30 متر ) چون در غیر این صورت چاه آب بوسیله باكتری ‌های موجود در فاضلاب آلوده خواهد شد.

پس از تعیین محل حفاری چاه فاضلاب، باید نوع چاه مناسب برای دفع فاضلاب انتخاب شود. انتخاب نوع چاه فاضلاب بستگی به جنس خاک، نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه ی مورد نظر دارد.

قیمت حفر چاه

قیمت چاه میله بر اساس نرخنامه اتحادیه حساب میگردد . اگر چاه فقط میله باشد و بدون انباری ، متراژ چاه براساس متر طول حساب میگردد ، اگر چاه دارای انباری باشد ، متراژ بخشی که میله است بصورت حاصل ضرب طول در عرض در ارتفاع ( متر مقنی ) محاسبه میگردد و متراژ انباری بصورت دو برابر حاصل ضرب طول در عرض در ارتفاع ( دو برابر متر مقنی ) محاسبه میگردد .